ПУБЛИКАЦИИ


Могилянка-jazz
http://jazzinkiev.com/?page=news_id&news_id=228
Юрий Руднев для Jazz in Kiev, январь 2009


"...Закрывал концерт ансамбль Solominband. В составе наиболее опытной команды вечера играли Виктор Соломин (домра), Алексей Боголюбов (клавиши), Константин Ионенко (бас-гитара) и уже выступавший ранее Алекс Фантаев (ударные). Сет <соломинцев>, состоявший из стандартов, был самым ярким и запоминающимся. Его кульминацией (равно как и кульминацией всего концерта) стали знаменитые Spain Чика Кориа и Cantaloupe Island Херби Хэнкока. Публика необычайно тепло встречала непривычную для большинства джазовую домру Соломина, а также экспрессивную игру Боголюбова и Фантаева. Последний при помощи барабанной "примочки", имитирующей ди-джейский "скрэтч", вызвал неподдельный восторг у слушателей".
(читать статью полностью >>>)


Алик Фантаев: искусство существует, даже если оно не нужно людям
http://uajazz.com/index.php/interview/19-musicianstalk/778-fantaev-talks-09
Татьяна Балакирская для UaJazz, январь 2009
(читать интервью >>>)


Alex Fantaev, 'First Kiss'
JazzKolo, Жовтень 3rd 2008
Текст: Вячек Kриштофович-мол.


Одне слово, зиену ло эт а моах (тобто, задрало) Ал_ка Фантаєва все це джазове українське життя: Адже, у нас буває або "джаз джазович", або ф'южн. А кожного музиканта з хорошою квал_ф_кац_єю та багатою уявою така ситуац_я рано чи п_зно починає дратувати. _ вир_шив в_н показати м_сцевому джазиуму св_й "заїн гадоль", або ж ??? ???? (а якщо цензурно, то це великий, твердий творчий потенц_ал). Фантаєв розродився такою штукою, що не на кожну голову нал_зе: Забадяжив, одним словом, альбом власних композиц_й, п_д власною ж орудою:
Алекс Фантаєв (барабани)
Наталя Лебедєва (клавiшнi)
Костянтин Iоненко (бас-гiтара)
Богдан Гуменюк (тенор-сакс, флейта)
Деннiс Аду (труба)
Фантаєв - далеко не метроном. Вiн навчився грати на барабанах, як на тональному iнструментi. Але вiн навiть не Джек ДеДжонетт i не Тоннi Вiльямз (ну кинь вже в мене своїм помiдором))): Фантаєв шаманить, нiби у нього три пательнi й одна каструля:. (селери та базилiку додати?) В українському джазi Алекс посiдає абсолютно окреме мiсце. Окрiм того, що вiн чудовий джазовий музикант з неукраїнською школою, в ньому є "ще щось". Це "щось", мабуть, народилося ранiше, нiж з'явився професiоналiзм.
Шаманство Фантаєва дуже яскраво проявляється у деяких записах Наталiї Лебедєвої. Дехто навiть вважає, що iнодi Фантаєв перетягує ситуацiю на себе. Але на це можна тлумачити, як те, що разом зi зрiлiстю в Алексi все ще присутня пристрасть. Особисто менi видалося, що саме вiн був чи не головною музичною силою на виступi Трiо Лебедєвої в рамках Джаз-Кола. Принаймнi, вiд нього дехто очей не мiг вiдiрвати.
Як мiцний суто джазовий барабанщик "без зайвих нот", Фантаєв показав себе, примiром, на виступах с Марком Соскiним (диск пiд назвою SkhidSide meets Mark Soskin має нарештi вийти незабаром). На власному 'First Kiss' вiн ще iнакший.
На альбомi самого Фантаєва є рiвно стiльки, скiльки має бути барабанщика в музицi: Взагалi-то, це - кружальце з досить дивним матерiалом. Вiд самого початку вiн охарактеризував свiй проект, як "щось у дусi ECM". "Ну ладно, я так сказал, шоб всєм понятно било". Енергетики у одному 'First Kiss' вистачить на три-чотири альбоми того, що бiльшiсть з нас розумiє як "стиль ECM". Потiм Алекс у властивiй йому стримано-iронiчнiй манерi додав: "Ми ж з тобою не продюсери дискiв ECM, аби вирiшувати, наскiльки щось є iсiемiвським за духом".
Суто технiчно, Фантаєв навiшав свої зовсiм рiзноплановi iдеї на афрокубинськi ритми. Найефектнiшим, певно, є початок диску, де дудки грають дуже iронiйну та енергiчну тему злегку "outside", чи то пак "волосато" або ж майже "мiмо нот". Подiбна латина трапляється часто у надто "неслухняних" музикантiв, але коли слухаєш Фантаєва, порiвняльнi характеристики - це останнє, що хоче робити твiй радiсний мозок. На другiй композiцiї бенд трохи нервує у тому ж дусi.
Потiм Алекс руйнує усi твої сподiвання на те, що ти знаєш, що трапиться далi. Iсторiя розгортається геть iншим чином. Втiм, спершу, музика тебе настiльки заiнтригувала, що несподiвана поява нових лiнiй в оповiдi зовсiм не вiдбиває бажання слухати далi. Слухати до кiнця. З'являються якiсь надто наркотичнi клавiшнi, потiм музика починає майорити натяками на вишуканий latin-fusion 70-х: Потiм колись знову вривається малоадекватний саксофон, з яким починає сперечатися труба. Фантаєв навiть залучає деякi псевдофанковi елементики 80-х, аби слухач не сидiв розслабдено на мiсцi.
Вiн не боїться затягувати певнi моменти в пiснях, адже багаторазовими повторами лише створює додатковi настрої, вiн не боїться бути еклектичним - адже це його iсторiя, з усiма ремiнiсценцiями, тематичними вiдхиленнями, посиланнями: А головне, вiн не боїться бути в 21-му столiттi.
Знаєте, в Українi музиканти чомусь дуже рiдко намагаються своїми альбомами розповiдати iсторiї - це трохи вiдрiзняється вiд грамотно розставлених окремих композицiй на диску. Здається, Фантаєв саме щось розказував: Як завжди, iнтерпретувати цю абстрактну розповiдь - це вже справа слухача. Головне, що розповiдав вiн на суперовому професiйному рiвнi. Iнодi здається, що 'First Kiss' - це дуже конструктивний симбiюз невербальної розповiдi якоїсь iсторiї, чого у нас завжди так прагне Олексiй Александров та його Er.J.Orchestra, з дуже правильним афрокубинським та суто джазовим "феншуєм" найвищої якостi.
'First Kiss' є прекрасним i рiдкiсним для України альбомом заради самовираження, а не альбомом з думкою про те, чи сприймуть його. Скорiше, не сприймуть. Але "критична маса" потенцiйних прихильникiв цього диску в нашому культурному просторi вже є. Фантаєв створив свiй альбом саме тодi, коли виховалася достатня аудиторiя, якiй хочеться i котра готова до непересiчного.
PS: Багато з тих, хто опинився на концертi у клубi Арена взимку, кажуть, що живий виступ - це було значно потужнiше, нiж музика на диску. Навiть тi, хто чув запис того концерту, переконанi, що саме в живому виконаннi була якась магiя, не закарбована у цифрi. Хай там як, але ми маємо чудовий дикс, i у нас завжди лишається опцiя сходити на живий концерт Фантаєва.Iрина Фомицька, Володимир Герасимов. INTV. 2008

Вразив слоличних джазовикiв Алекс Фантаєв (Alex Fantaev) , у бендi якого ("Alex Fantaev band") виступив гiсть - вiдомий бразильський перкусiонiст Кафе да Сiльва (Edson Aparecido da Silva "Cafe" (Cafe da Silva). Джазмани могли почути свiженький липневий альбом "First Kiss", до якого увiйшли 7 авторських композицiй.
Його композицiї вражали своєю багатограннiстю, оскiльки виконавець легко вiдчував публiку i переходив то вiд латиноамериканських мотивiв до фрi-джазу, то повертався до мотивiв польського джазу.
Таким чином в однiй композицiї можна було "розчути" цiлi континенти. Навiть поскрипування стiльчика пiд ним зливалося в суцiльну iмпровiзацiю. Незмiнною у бендi Алекса залишається його партнерка пiанiстка Наталiя Лебедєва та бас-гiтарист Костянтин Iоненко. Досить яскраво виступили молодi, але вже вiдомi у широкому колi виконавцi Деннiс Аду, Богдан Гуменюк, Андрiй Арнаутов.


Сборная мира по джазу сделала Киеву счастье
"Газета 24", 21.10.2008
Автор: Игорь Панасов


Наши. Единственным отечественным составом на фестивале был Alex Fantaev Band - проект барабанщика Алекса Фантаева. На его счету - лучшее выступление второго дня Jazz in Kiev.


Джазовый удар
http://www.jazzfm.com.ua/ 17.07.2008

Лучший украинский джазовый барабанщик Алексей Фантаев (кстати парадокс, гражданин Израиля), выпустил свой первый авторский альбом. Работа First Kiss станет первым в Украине авторским альбомом лидера - джазового барабанщика. Не знаю, кто должен быть вторым барабанщиком, чтобы сотворить нечто лучшее. В записи принимали участие: ведущая джазовая пианистка страны Наталия Лебедева, к слову постоянный партнёр Фантаева; известный украинский бас-гитарист Константин Ионенко и двое молодых но уже очень значимых музыканта - саксофонист Богдан Гуменюк и трубач Деннис Аду. В альбоме First Kiss 7 композиций, над текстовым описанием которых, думаем, нужно потрудиться такое же количество времени, как и над их созданием. Отдельно бы хотелось отметить креативно-удачный дизайн, и на удивление качественную запись и мастеринг. Поздравляем Алексея Фантаева с таким важным событием и слушаем его интеллектуальную музыку.


"Первый поцелуй" с кофейным привкусом

Один из наиболее востребованных джазовых барабанщиков страны Алексей Фантаев собрал отличную команду Alex Fantaev band, в которую вошли: талантливая и виртуозная джазовая пианистка Наталья Лебедева, бас-гитарист Андрей Арнаутов, двое молодых и перспективных инструменталиста - саксофонист Богдан Гуменюк и трубач Деннис Аду, а также специальный гость проекта бразильский перкуссионист Caf? de Silva. Вместе они представили изданный в этом году первый альбом Алекса Фантаева "First Kiss".
Черный, как кофейное зерно, бразильский музыкант Caf? сразу придал выступлению бенда латиноамериканского колорита, исполнив пару строк на португальском и аккомпанируя себе на перкуссии. В дальнейшем Caf? на своем инструменте и Алекс Фантаев на ударных не раз устраивали яркие музыкальные "диалоги", что явно очень радовало публику. Наталья Лебедева традиционно показала класс на клавишных, а молодые и горячие музыканты Богдан Гуменюк на саксофоне и Денис Аду на трубе добавили свежие ноты в музыкальную канву композиций.
Как и надлежит, "Первый поцелуй" оказался трепетным, волнующим, интригующим. Неровный ритм, неровное дыхание, частые вздохи сакса и томный стон трубы. Вначале быстрые композиции с нарастающим ритмом, а затем - нежные и расслабляющие. Публика осталась довольна и требовала повторить "поцелуй" на бис, однако, в виду насыщенной программы вечера, слушателей отправили на антракт : сублимировать в фойе.


Алекс Фантаев: сольный концерт
UaJazz
Дмитрий Туйон, 2008


20 февраля 2008 в Арене был вынесен на суд слушателей студийный материал из альбома Алекса Фантаева, где он представлен не только как исполнитель на ударных инструментах, но и как композитор.
Прозвучало семь авторских композиций, приговор однозначный - великолепно!
Закрывало концерт произведение с необычным название DPreview, оно было написано автором в момент выбора фотоаппарата для покупки, в честь одноименного сайта содержащего обзоры и тесты фототехники.
Остается пожелать Алексу хороших снимков, всем музыкантам - скорейшего выхода альбома. А читателям uajazz.com - позвольте порекомендовать приобрести CD, он того стоит!


Алекс Фантаев в "Арене"
Коммерсантъ - Weekend // от 15.02.2008

Алекс Фантаев - фигура в украинском джазе неординарная, по меньшей мере, по двум причинам. Во-первых, он барабанщик, и очень хороший; только от других наших барабанщиков собственной музыки обычно не дождешься, а Алекс ее сочиняет. Видимо, виной тому израильские паспорт и диплом об образовании, а значит, более западный и прогрессивный стиль мышления. Во-вторых, музыка, которую пишет господин Фантаев, довольно необычная, для приверженцев классического джаза несколько странная, с ощутимыми элементами фри-джаза и прочих пока не слишком распространенных у нас европейских ритмов и гармоний. А главное, это музыка, которую нужно именно слушать: для танцев она явно не предназначена.
Людей, любящих такой "нестереотипный" джаз, в Киеве не так уж мало. И особо приятно, что его есть кому у нас играть. На предстоящем концерте вместе с Алексом Фантаевым на сцену выйдут (чувство партнера в такой игре едва ли не важнее заданной для импровизации темы) ведущие молодые джазовые музыканты страны - пианистка Наталья Лебедева, саксофонист Богдан Гуменюк, трубач Деннис Аду и басист Константин Ионенко. И какое-то чувство подсказывает, что звучать этот ансамбль будет красиво и качественно.


Alik Fantaev Projekt у клубi "Арена"
"Українська столиця" 15.02.2008

"Джазовi вечори Олексiя Когана" - чи не єдиний у столицi проект, який надає можливiсть українським музикантам представити публiцi власнi композицiї. Цього тижня на "Джазових вечорах" з дебютною авторською програмою виступатиме ударник Олексiй Фантаєв, випускник Iзраїльського фiлiалу славетного Berklee College of Music.
Цього музиканта, крiм його постiйного мiсця за ударною установкою гурту Night Groove, можна побачити без перебiльшення у половинi українських джазових проектiв. Та й заїжджi зiрки нерiдко запрошують Фантаєва у якостi сесiйного барабанщика. Зрештою, нiчого дивного: рiзноплановий та напрочуд чуттєвий музикант, котрий завжди пiдкреслював перевагу творчої думки над голою технiкою, Олексiй для будь-якого бенду залишається надiйним сайдменом та яскравим солiстом.
А ще, як виявилося, й цiкавим композитором. Деякi його твори вже звучали у концертах, проте цiлiсна концептуально сформована програма почала складатися зовсiм недавно. Наразi Олексiй записує дебютний альбом, тож концерт в "Аренi" стане своєрiдним анонсом майбутнього диску. Головна несподiванка - афро-кубинська складова фантаєвського джазу. Принаймнi, аби точно зрозумiти, що це таке, варто запланувати на середу похiд до "Арени".


Концерт авторської музики Олексiя Фантаєва у 44.
UaJazz
Євгенiя Стрижевська

Знаю Олексiя вже не перший рiк, чую його у рiзноманiтних складах, у рiзноманiтнiй музицi, бачу його iм"я на альбомах. Зустрiчаюся з ним на фестивалях, концертах, репетицiях дитячого джазового фестивалю "Атлант-М", бо вiн входить до стейдж-бенду, але! Нiколи не чула його авторської музики, i якщо зовсiм чесно - не знала, що вiн пише. Одразу обмовлюся про те, що твори Олексiя не такi й легкi для вивчення, тому до програми концерту увiйшли ще лiрично-улюбленi гiтариста Сергiя Овсяннiкова, з цьогорiчного альбому "Наречена", а ще п"єса молодого пiанiста-студента Павла Литвиненка. Окрiм них, у цьому складi грав басист Костянтин iоненко.
А отже, перед концертом я попросила Олексiя "дати знак", коли це буде його п"єса. Вiн з посмiшкою вiдповiв: "А ти здогадаєшся, я переконаний". Був правий. Не здогадатися було неможливо. По-перше, Фантаєв починав посмiхатися... А по-друге... Коли звучить на барабанах музика, то зрозумiло, що грає Фантаєв. Але, коли вона зачаровує оригiнальнiстю, незвичними малюнками й навiть "ударною" гармонiєю, будьте впевненi - це один з його авторських творiв.
Й справдi, приємна традицiя вимальовується у нашiй країнi - останнi 10 альбомiв українських музикантiв мiстять лише авторськi твори. Ще приємнiше - що однакових немає, рiзнобарвнi всi. А найголовнiше - що подiбної до тiєї, що я чула на концертi Фантаєва, взагалi в українськiй дискографiї ще не було.
Сучасна музична культура, джазова культура зокрема, дедалi бiльше виходить за рамки якихось окремих жанрiв, стилiв й напрямкiв. Зливаються воєдино не лише вони, а й традицiї країн, континетiв. Яскравим прикладом тому є i творчiсть Олексiя Фантаєва, де доповнюють одна одну настрої європейського джазу (якщо конкретнiше - ближче до польського), латино-американськi ритми, фрагменти гарячих американських гармонiй i звичайно, це найголовнiше, може й не дуже помiтнi, а й українськi "нотки". А отже, сподiваюся, найближчим часом ми зможемо чiтко й впевнено говорити про яскравий i новiтнiй Нацiональний український джаз.


Коктебель. Джаз. Июль.
Полный джаз
Татьяна Балакирская, 28 июля 2004

"...В продолжение повествования о почетных и уважаемых. Григорий Немировский, труба, Германия. Эндрю Арнаутофф, контрабас(кстати, изготовленный в 19 веке и привезенный с собой),США. Алик Фантаев, ударные, Израиль. Джордж Хаслам, баритон-саксофон, Оксфорд, Великобритания (это уже похоже на аутентику). <Киев Арт Ансамбль> Владимира Соляника. Бэнд, конечно, получился роскошный. Спору нет. Достойнейшие музыканты, настоящий джаз, - определенный как <модальный> - без обиняков. Арнаутофф/в - <перпетуум мобиле>. 3 часа непрерывной игры со зверской гримасой, выражающей то ли недовольство происходящим, то ли зубную боль, а скорее всего - крайнюю сосредоточенность..."


Сто рокiв iсторiї - за чотири днi
День
Ольга КIЗЛОВА, 27 липня 2004

"...Чарiвно-свiжо та вельми напористо звучали молодi київськi випускники-глiєрiвцi, учнi Соляника з Сity Jazz'а. Сам метр, як завжди, зiбрав пiд свої знамена рiзноплемiнну джазову рать. Починаючи вiд мастодонта англiйського тенор-sax'а Джорджа Хаслама, блискучого, талановитого музиканта, _ продовжуючи вiдомим у Києвi тувинським спiваком Миколою Ооржаком, котрий вражає слухачiв паралельними тризвуками, що незбагненним чином вилiтають iз його шаманського горла. Вiн вiдкрив менi таємницю свого спiву, як технiку одночасного звучання грудного, горлового та головного резонаторiв i регiстрiв голосових зв'язок. Як завжди чудовий i впевнений вигляд мав молодий трубач Григорiй Немiровський - яскравий музикант, котрий нещодавно повернувся обличчям на захiд, до Нiмеччини, i дай йому, Боже, щастя на новому мiсцi, а в нас його завжди вiтатимуть: У АРТ Ансамблi грали мандруючi мiж Україною та США хороший контрабасист Андрiй Арнаутов, хай пробачать менi ведучi, <Ендрю Арнаутоффом>, що без смаку-претензiйно з'являвся, та києво-iзраїльський барабанщик Олексiй Фантаєв. Досить традицiйно - <душевно> - спiвав пiд акомпанемент Соляника та його друзiв свої простi мелодiї темношкiрий спiвак з Оклахоми Лi Девiсон. А вимовлене ним зi сцени <Дякую!> стало єдиним українським словом, що прозвучало протягом чотирьох днiв, i викликало шквал захоплення слухачiв."


По приглашению Запорожского городского джаз-клуба 25 апреля в 19.00 в КЗ им. Глинки выступит квартет "Легионеры джаза"

Дата публикации: 23-04-2003 15:53
Автор: Суббота плюс

В составе квартета играют музыканты экстра-класса - Гётц Грюнберг, тенор саксофон (Германия), Андрей Арнаутов, бас (США), Алексей Фантаев, барабаны (Израиль), Владимир Зинковский, фортепиано, флейта (США).

Костяк группы состоит из украинских музыкантов, получивших прекрасное образование в колледже Беркли (Арнаутов, Фантаев), который считается лучшей кузницей джазовых кадров во всем мире.

Прекрасная подготовка музыкантов была подкреплена многолетними выступлениями на международных фестивалях и работой со звездами джаза в США, Германии, Израиле, России и многих других странах. В послужном списке А. Арнаутова - работа с Чарли Бёрдом, Арчи Шеппом и Томом Брауном. Алексей Фантаев играл с ведущими джазовыми музыкантами Израиля, в 1995 году стал участником семинара лучших джазовых исполнителей, организованного знаменитым музыкантом и педагогом Дэйвом Либманом.

Владимир Зинковский в советские годы был одним из ведущих музыкантов Запорожья. В начале 90-х он переехал в США. На его счету 2 диска с авторской музыкой, участие в записи нескольких пластинок американских джазменов. Владимир - член ASCAP, американского общества композиторов, авторов и издателей. Его музыка звучит на радио в США, Украине и России. В последнее время живет и работает в Киеве. В 2002 году получил диплом на I Международном фестивале "Єдн_сть".

Особо стоит отметить Гетца Грюнберга. Родился в Мюнхене, на профессиональной сцене выступает с 18 лет. В 1990 году поступает в знаменитый колледж Беркли в Бостоне. Сочиняет музыку к фильмам. Увлекается латиноамериканской музыкой. С 1999 года гастролирует по Европе и США. Работал с такими звездами, как Сесил Бриджуотер, Ричард Бона и другими. В последнее время работает в Киеве.

В Запорожье квартет выступит с программой, в которую вошли произведения Ч. Паркера, Дж. Колтрейта, К. Портера, Т. Джонса, Д. Эллингтона, Зинковского и других композиторов.

Владимир Гитин

 

(c)Alex Fantaev